доцент Атанас Мангъров
Здравният министър проф. Костадин Ангелов каза кои са новите мерки, които се обсъждат и които ще бъдат приложени скоро.
Всички училища с 20% на заболеваемост ще бъдат изведени в електронна среда. Във висшите училища ще продължат да се обучават студентите дистанционно, с изключение на тези, които имат засилени практически уроци.
Отрицателен е тестът за COVID-19 на доц. Атанас Мангъров.
Попитан от "Труд" дали действително се е тествал и какъв е резултатът му, инфекционистът посочи, че е добре сами да го видим и ни изпрати копие от лабораторния документ.
Доцентът си е направил назофарингеален антигенен тест.
Причина да провери дали се е заразил с коронавирус бе гостуване на доц. Мангъров в студиото на "Денят започва с Георги Любенов" по БНТ миналия уикенд.
Шлемът е по-подходящ за децата в училище, отколкото маските, тъй като не пречи на дишането. Всичко зависи от това как детето се чувства по-комфортно. За мен шлемът е по-подходящ, защото той не пречи на дишането, ако е удобен е съвсем лек и детето по-бързо свиква с него, настоя пред bTV доц. д-р Ангел Кунчев.
Критикът на строгите мерки срещу разпространението на коронавируса у нас доц. Атанас Мангъров коментира как трябва да протече новата учебна година в рамките на пандемия.
"Децата трябва да тръгнат присъствено на училище, но трябва да се затегнат мерките по отношение на хигиената в училищата. Да работят всички умивалници, да има сапун и кърпи за бърсане. Нищо повече", настоя той пред БНР.
Според него мерките, обявени от Министерството на образованието, са правени от хора, които сякаш никога не са влизали в училище и не са се занимавали с деца.
Доц. д-р. Атанас Мангъров е Началник на Първо Детско отделение към СБАЛИПБ “Проф.Ив.Киров” ЕАД - София. Доцент към Катедрата по инфекциозни болести, паразитология и тропическа медицина. Доц. Мангъров завършва ВМИ „И.П.Павлов” - Пловдив през 1982 г. Специалист по инфекциозни болести от 1988 г. и специалист по детски болести от 1993 г. Научните му интереси са в областта на съвременната рехидратираща терапия при остри чревни инфекции в кърмаческа и ранна детска възраст. На тази тема защитава дисертация през 1991 г.
През последните няколко дни в България се забелязва притеснителен ръст на регистрираните нови случаи на COVID-19 за денонощие. Най-очевидната причина за това е формирането на малки огнища - Доспат, Сърница и шуменското село Изгрев.
В същото време, българското правителство е категорично, че ако неприятната тенденция от над 100 души дневно се запази в рамките на три поредни дни, страната ни ще се върне към по-строгите мерки, които през последните седмици бяха поетапно отхлабени.
Коронавирусът ще изчезне още през юни. Това прогнозират вирусолози.
“Очаквам епидемията да приключи съвсем скоро. Според мен тя ще има подобна съдба на случилото се с друг вирус - SARS, който през един прекрасен юни си отиде завинаги” коментира доц. Атанас Мангъров. Той бе категоричен, че час по-скоро трябва да се отворят ясли, детски градини, училища и университети.
Полковник доц. Георги Попов, е началник на Катедра "Инфекциозни болести" във ВМА. Член е и на Националния оперативен щаб. Той бе потърсен по горещата тема за битката с пандемията COVID-19. Ето как доц. Попов отговори на въпросите:
- Доц. Попов, генерал Мутафчийски обяви, че в началото на м. април България е изживяла лек пик на коронавирус, а сега се наблюдава втори пик. Кога COVID-19 ще излезе от нашата държава?
Доц. Атанас Мангъров е на мнение, че сегашните мерки забавят разпространението на коронавируса у нас и „при тези мерки може да чакаме още месеци, даже повече“, като не е изключен втори пик на заболеваемостта. Началникът на Детската клиника в Инфекциозната болница в София, член на разпуснатия Медицински съвет към правителството, който изготви експертен доклад с препоръки за борба с коронавируса.
Страници
ЩУРОТИИ
Ян. 10, 2021 |
Ян. 08, 2021 |
Ян. 04, 2021 |
Ноем. 25, 2020 |